fbpx
czwartek, 04 marzec 2021 14:10

Okna energooszczędne jakie wybrać ?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Okna energooszczędne jakie wybrać ?

Jakie okna energooszczędne wybrać i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Wszyscy wiemy o tym doskonale, że z roku na rok ceny prądu nieubłaganie rosną. Z racji tego wiele gospodarstw domowych podejmuje działania termomodernizacyjne tworząc dom energooszczędny.

W ich wyniku możliwe jest nie tylko płacenie dużo niższych rachunków za energię, ale także życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym oraz podwyższenie walorów estetycznych elewacji i wnętrz. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne wiąże się niekiedy ze sporym wydatkiem. Warto jednak wiedzieć, że dla inwestorów przygotowana jest z tego tytułu ulga dochodowa. W ramach termomodernizacyjnych działań zdecydować się można między innymi na okna energooszczędne

Jak działają okna energooszczędne? 

Nowoczesne okna energooszczędne cechują się rozwiązaniami technicznymi na bardzo wysokim poziomie oraz spełniają podstawowe parametry termoizolacyjności. Po ich montażu ciepło jest zatrzymywane w domu na dłużej i dzięki temu możliwe jest niekiedy nawet znaczne obniżenie rachunków za prąd. Z drugiej strony współcześnie produkowane okna posiadają dość wąskie profile, dzięki czemu ich przeszklenia są znacznie większe. Wpływa to na dostarczanie do pomieszczeń więcej światła słonecznego i tym samym również więcej cieplnej energii. W skrócie więc, okna energooszczędne dbają zarówno o zatrzymywanie jak najwięcej ciepła w domu, jak i o przedostawanie się jak największej dawki ciepła do domu z zewnątrz. 

Jakie parametry powinny mieć okna energooszczędne? 

Obecnie produkowane okna energooszczędne posiadają przede wszystkim niski współczynnik przenikania ciepła, co przekłada się na wysoką izolacyjność termiczną. Wpływa na to nowoczesna konstrukcja profili, a także energooszczędne pakiety szybowe. W tym roku wymagania zostały zaostrzone i obecnie współczynnik przenikania ciepła przez okno Uw nie może być większy niż 0,9 W/(m2.K). Innymi, istotnymi parametrami cieplnymi są wysoka przepuszczalność energii cieplnej i światła słonecznego. Dom energooszczędny to między innymi taki, w którym powyższe parametry są odpowiednio do siebie dostosowane i korzystnie wpływają na ogólny bilans cieplny. 

Na jakie okna energooszczędne najlepiej się zdecydować? 

Inwestprofil.pl jest producentem różnego typu okien o bardzo wysokiej jakości. Na jakie okna energooszczędne warto zwrócić szczególnie uwagę gdy marzy nam się dom pasywny?  Do domów energooszczędnych szczególnie polecane są plastikowe okna PVC wykonane z profili SYNEGO i GENEO o najwyższej efektywności energetycznej. Te innowacyjne okna energooszczędne cechują się bardzo wysoką izolacyjnością termiczną przy współczynniku przenikania ciepła Uw wynoszącym aż do 0,62 W/(m2.K). W profilach okna kryje się sześć komór z wkładkami ocieplającymi, które pełnią funkcję warstwy termoizolacyjnej. Zatrzymywanie ciepła gwarantuje również potrójna szyba zespolona z ramkami z tworzywa sztucznego tzw. ciepłe ramki. Jednocześnie tego rodzaju okna cieszą się wysoką klasą wodoszczelności, odpornością na obciążenie wiatrem oraz wysoką izolacyjnością akustyczną i ochroną przeciwwłamaniową. Obok okien PVC w ramach termomodernizacji montowane mogą być również okna energooszczędne aluminiowe lud drewniane o najwyższej izolacyjności cieplnej.

Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?

Wymiana stolarki okiennej wiąże się z niemałym wydatkiem i inwestorzy często zastanawiają się, czy opłaca się kupować okna energooszczędne. Otóż, jak zapewnia producent Inwestprofil.pl, dzięki najwyższej jakości pasywnym, doskonale izolującym i szczelnym oknom PVC możliwe jest zaoszczędzenie nawet do 76% energii. Nie bez znaczenia jest również to, że okna energooszczędne znacząco podwyższają walory estetyczne elewacji budynku, sąłatwe w konserwacji, skutecznie wyciszają zewnętrzne hałasy oraz zapewniają domownikom bezpieczeństwo. Tak więc, wysokiego gatunku okna energooszczędne to inwestycja, która zawsze się opłaca.